Ilu Polaków posiada w swoim domu gaśnicę?

Według przepisów polskiego prawa w naszych domach i mieszkaniach nie ma obowiązku posiadania sprzętu gaśniczego wobec tego nasuwa się pytanie ilu Polaków posiada w swoim domu gaśnicę?                 Są to mimo wszystko zaledwie rozporządzenia organów władzy. Bez wątpienia gaśnice mogą stać się nieoszacowanym ratunkiem w sytuacji wzniecenia się ognia.                                                                               W kwietniu 2021 roku na dyspozycję St. Florian Firestation Instytut Badawczy IPSOS ( https://www.ipsos.com/pl-pl ) przeprowadził badanie na reprezentatywnej grupie 1004 ankietowanych, którzy odpowiedzieli w kwestii posiadania pełnosprawnej gaśnicy domowej. 

Gaśnice domowe badanie IPSOS Badanie IPSOS 9 % Polaków ma gaśnicę straż pożarna

Rezultat jest zatrważający! Jak zilustrowało badanie Polskie gospodarstwa domowe tylko w 9 % dysponują jakimikolwiek urządzeniami gaśniczymi. Im niższy przychód domowników tym odsetek posiadania gaśnicy jest mniejszy. Wyjątkowo rzadko urządzenia tego typu kupują ludzie w wieku przed i emerytalnym, ludzie młodzi (20-29 lat) oraz kobiety. 

Najczęściej zaopatrują się w nie mieszkańcy małych miast i miejscowości. Według raportu MSWiA w ubiegłym roku było 90 tys. połączeń zarejestrowanych do Straży Pożarnej pod nr 112 było do pożarów! Codziennie wybucha u nas w kraju prawie 250 pożarów. Przy stanie faktycznym zaopatrzenia Polaków w urządzenia gaśnice nie jest to wynikiem optymistycznym. Co więcej biorąc pod uwagę fakt, że większości tych wypadków, można było najzwyczajniej w świecie im zapobiec, jest po prostu przykry.

Zachęcam do odwiedzenia naszego poprzedniego wpisu, który pomoże usystematyzować wiedzę ” Co robić w przypadku pożaru?” https://gasniceozdobne.pl/2020/10/23/co-robic-w-przypadku-pozaru/

88% Polaków nie posiada gaśnicy w domu

Podsumowując – mamy duży problem z niekontrolowanymi wybuchami domowych pożarów. Jednym z rozwiązań na pewno jest profilaktyka. Między innymi posiadanie certyfikowanych urządzeń gaśniczych, podstawowe szkolenie z zasad posługiwania się sprzętem. Na tą chwilę jak pokazało badanie IPSOS tylko 9 % społeczeństwa jest zabezpieczonych.                                                                                                St.Florian to marka, która powstała dla zapewnienia ochrony przeciwpożarowej Twojego domu w formie stylowego dodatku do wnętrza.
Dlatego stworzyliśmy St.Florian FireFighter™ – podręczne urządzenia gaśnicze do użytku domowego, dostępne są w ponad 150 niesamowitych wzorach.

Razem z Państwową Strażą Pożarną apelujemy: dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Zespół St.Florian Firestation 

Szczegóły techniczne